Stati-CAL® jest systemem, który wykorzystuje ściągi STATI-bar o przekroju śrubowym wysokiej wytrzymałości i systemową dwukomponentową zaprawę Stati-CAL® 30N. System Stati-CAL® służy do wykonywania napraw spękanych przegród budowlanych. Wykorzystywany jest zarówno w obiektach współczesnych: jednorodzinnych, przemysłowych, jak i w budynkach wielkopłytowych i obiektach zabytkowych.To właśnie w nich znalazł szczególne uznanie służb konserwatorskich. Dzięki swoim zaletom związanym z trwałością, odpornością na korozję, łatwością montażu i niewielką ingerencją w zabytkową tkankę, coraz częściej wykorzystywany jest do naprawy sklepień, nadproży i murów obiektów historycznych.

Naprawa uszkZabezpieczanie ruinodzonych ścian w systemie Stati-CAL® polega na włożeniu ściągu STATI-bar w masę zalewową Stati-CAL® 30N. Wykonuje się to we wcześniej przygotowanych poziomych bruzdach lub w przypadku murów ceglanych - w wybranych fugach. Do oczyszczonych szczelin wkłada się masę i zatapia się w niej ściągi. Innym sposobem montażu może być wywiercenie otworów przechodzących przez pęknięcie i tak jak w pierwszym przypadku, wypełnienie ich masą i wkręcenie ściągu. Obie metody stosowane są często jednocześnie. W każdej sytuacji służymy doradztwem tchnicznym bazującym na naszej wiedzy i doświadczeniu jak również pomocą w opracowaniu dokumentacji technicznej.

 

naprawa murowSTATI-bar - ściąg  jest produktem ze stali nierdzewnej klasy 304 (ewentualnie 316 zgodnie z wymogami) DIN X5CrNi 18-10. Ściąg dostarczany jest w średnicach 4,5 - 6 - 8 – 10 mm w zwojach 10 metrowych. Pręty o średnicy 4,5 mm można z powodzeniem stosować do zbrojenia odlewów sztukatorskich.

Stati-CAL® 30N - jest niekurczliwą, tiksotropową masą zalewową na bazie cementu, która odznacza się świetnymi właściwościami i dostosowana jest do aplikowania za pomocą ręcznego pistoletu aplikacyjnego. Produkt dostarczany jest w wiaderkach, w których znajdują się dwie torebki z proszkiem po 6kg (łącznie 12kg) i dwa pojemniki z płynem po 1kg (łącznie 2kg). Proszek z płynem tworzą komplet, który należy dokładnie wymieszać. Po wymieszaniu komponentów uzyskujemy masę zalewową 7kg lub 14kg.